Çiftehan hava
ÇİFTEHAN Çiftehan Kaplıcalarından EN İYİ NASIL faydalanırım? Pansiyonlar İletişim Çiftehan Kaplıcaları Termal Devremülk Çiftehan Pansiyon ve Otelleri Çiftehan Otelleri Çiftehan Pansiyonları Tarihçesi Kış Aylarında Çiftehan

ÇİFTEHAN KAPLICALARI

Dünyaca Ünlü Niğde Çiftehan Kaplıcaları.

 

Çiftehan ve dolayısıyla Çiftehan Kaplıcaları Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. 1993 yılında resmi gazetenin 2634 sayılı turizm kanunu uyarınca, Çiftehan Kaplıcaları,  "TURİZM MERKEZİ" ilan edilmiştir.

Turizm Merkezi: Niğde Çiftehan Kaplıcaları 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca “Turizm Merkezi” ilan edilmiştir.

İlan Tarihi: 17.10.1993 tarih ve 21731 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. (Kaynak: http://www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr/TR,11272/yatirim-olanaklari.html)

 

Çiftehan Kaplıcaları, Niğde iline bağlı olan Ulukışla ilçesinin bir belediyeliğidir. Diğer bir deyişle, Çiftehan, Ulukışla kazasının bir bucağıdır.

Tertemiz ve serin yayla havası ve özellikle de şifalı kaplıca suyu (termal su - ılıca su) nedeniyle özellikle Adana, Mersin gibi sıcak illerden yayla olarak da ilgi gören Çiftehan ve Çiftehan Kaplıcaları; Adana ile Niğde arasındaki Toros dağlarının eteğindedir ve beldenin her iki yanında Toros dağları görülmektedir. Niğde'ye 80 km uzaklıkta, E-90 karayolu üzerinde Adana'ya 125 km. mesafede bulunmaktadır.  Ayrıca Çiftehan'a demiryoluyla ulaşıldığı gibi, yaz mevsiminde de Adana, Mersin, Bor ve Niğde'den düzenli minibüs seferleri yapılır.  Yani hem kara hem demir yolu ile çok rahat ulaşım sağlanabilmektedir. .

Çiftehan kaplıcaları "II. Derece ve Öncelikli Termal Kaynak" sınıflandırılmasında yer alan 30 termal kaynaktan biri olarak tanımlanmaktadır.

Çiftehan sıcak su kaplıcaları ünlüdür. Kleopatra'nın burada uzun müddet banyo alarak gençleştiğine inanılmıştır (KAPLAN, 2001). Hitit, Roma-Bizans döneminde bölgede yerleşmeler olduğunun bulgularla saptanması tarihi dokusu açısından da bölgenin önemini gözler önüne sermektedir. Kadın ve erkeklere mahsus iki bölümden oluşan hamam iki ayrı kubbeyle örtülüdür.

Günümüzde modern tesisler yapılmış olup yeni ihaleler kapsamında tesisleşmede çok önemli bir atılım olması beklenmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli bir, sağlık bakanlığı belgeli beş tesis ile kaplıcadan yararlanmak isteyenlere hizmet verilmektedir.

 

 

 
Çiftehan kaplıcalarında Çelikli ve kükürtlü adıyla bilinen iki ana kaynak vardır.

Çftehan Kaplıcalarındaki termal kaplıca suyunun Fizik – Kimyasal özellikleri ve etkili olduğu hastalıklar (Kaynak: http://www.nigdekulturturizm.gov.tr) :
Su sıcaklığı 49C – 52C. PH değeri 7,5 – 7,8 olan Çiftehan kaplıca suları, Sülfatlı,Klörürlü, Sodyumlu ve Kalsiyumlu bir birleşime sahiptir. Banyo ve içme kürlerine elverişli olan bu sular, romatizma, sinirsel hastalıklar, deri, kadın, beslenme bozukluğu gibi hastalıklara olumlu etki yapar. Çiftehan kaplıca suları toplam olarak 2066 mg/litre eriyik mineral değerine sahiptir.

Kaynak Emniyeti ve Yerleşme Durumu :
Toplam 42 lt/sn su verimine sahiptir.

Alt – Üst Yapı Durumu :
Kaplıca merkezi ana devlet ve demiryolu üzerinde bulunmaktadır. Çiftehan köyünde su, elektrik ve P.T.T. hizmetleri mevcuttur. Bu kaplıca merkezinde 200 yatak dolayında vasıflı, 600 yatak ise vasıfsız konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu kaplıca merkezinde, küvet ve havuz banyosu, ışın ve fizik tedavi gibi uygulamalar yapılmaktadır.

 

2011 yılında özellikle Niğde valisinin girişimleri sonucu (www.haberler.com, 2011), Çiftehan ve Çiftehan Kaplıcaları yepyeni bir hüviyet kazanmıştır. İnşa edilen Çiftehan Termal Devremülk Dairelerinin birçoğunun satışları bitmiş durumdadır. 2013 Ocak ayından itibaren devremülk sahipleri konaklamaya başlamıştır.

 

Çiftehan’da uygun fiyata konaklama ve kaplıca suyundan yararlanmak için sizlere tavsiyemiz pansiyonlardır. Hem çok yeni ve bakımlı olan Çiftehan Pansiyonları müthiş güler yüz, misafirperverlik ve doğal güzellik bulabileceğiniz, otellerden çok daha kaliteli bu pansiyonlar sizlere harika bir tatil, dinlenme ve kaplıca şifasını bir arada sunmaktadır.

Çiftehan yöresinde sağlık turizminin daha da geliştirilebilmesi için, yöreye yapılacak çeşitli turistik yatırımlarla birlikte etkin bir tanıtıma da ihtiyaç bulunmaktadır. Nğde bilinirliliğinin artırılmasındaki en önemli araçların başında, Çiftehan Kaplıcaları gelmektedir (İri, İnal, & Türkmen, 2011)

Temiz havası,  enfes doğası, binbir çeşit meyve ve sebzesi ve yıllardır şifa dağıtan şifalı kaplıca suyu ile ÇİFTEHAN sizleri beklemektedir.

 

Çiftehan, torosların eteğindeki harika doğası ve yeşiliyle, tertemiz havası ile yüzyıllardır şifa dağıtan kaplıca ve ılıcaları ile misafirperver ve güleryüzlü insanları ile yayla turizmi ve kaplıca turizminin en gözde mekânlarından birisi olmuştur.

Çiftehan, şu şekilde tasvir edilebilir.

"Çiftehan; ancak çocukken manzara resimlerinde resmettiğimiz güzellikte ve özellikte; eşine az rastlanır şirin beldedir. Çiftehan'da o manzara resmindeki her şey vardır: Çiftehan'ı çevreleyen heybetli Toros Dağları, masmavi havası, beldenin içinden geçen ve içinde tatlı su balıklarının yaşadığı çakıt çayı, yeşil rengini veren ağaçları... ve tüm bunların yanı sıra Dünyanın ve Türkiye’nin en fazla şifa dağıtan, en sıcak kaplıca, ılıca merkezlerinden birisi."

Kaynaklar:

  • İri, R., İnal, m., & Türkmen, H. (2011). Şehir Pazarlamasında Bilinirliğin Önemi: Niğde Yöresinin Bilinirliğinin Ölçülmesine Yönelik Bir Araştırma. Niğde Üniversitesi İİBF Dergisi , cilt: 4, sayı: 1, s. 81-96.
  • Kaplan, H. İ. (2001). Salnâmelere Göre Adana. Isparta: Süleyman Demirel Üniversitesi.
  • www.haberler.com. (2011, 2 2). Niğde Valisi Barut: Termal Turizmde Atağa Geçeceğiz. 05 04, 2013 tarihinde www.haberler.com : http://www.haberler.com/nigde-valisi-barut-termal-turizmde-ataga-gececegiz-2511943-haberi/ adresinden alındı
  • http://www.nigdekulturturizm.gov.tr/belge/1-72755/eski2yeni.html adresinden, 20.09.2013 tarihinde alındı.
  • http://www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr/TR,11272/yatirim-olanaklari.html adresinden, 20.09.2013 tarihinde alındı.